מי אנחנו

ספיישל אולימפיקס הוא הארגון העולמי הגדול ביותר בעולם לספורט משלב, הפועל למען אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ומשפחותיהם. יותר מ- 4.9 מיליון ספורטאים מ-177 מדינות, ולמעלה ממיליון מתנדבים מכל העולם, לוקחים חלק בפעילויות ובאירועים של הארגון ומעצימים את חייהם, באמצעות השמחה, האהבה לספורט, והאמונה שכל אדם יכול להצליח.

החזון שלנו – כל אחד יכול

ארגון ספיישל אולימפיקס העולמי הציב בפניו כמשימה עיקרית לחשוף לעולם את היכולות האדירים הטמונים באנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, ובכך להביא לידי שילובם בחברה.

ספיישל אולימפיקס מאמינה שכל אדם יכול, אם רק ניתן לו את הכלים הנכונים, נאמין בו ונדחוף אותו קדימה. זה המסר שאנו מפיצים ברחבי העולם, הן במהלך הפעילות והן באירועי הספורט שלנו. הארגון הינו בית ספורטיבי לילדים ולמבוגרים, במסגרתו ניתנת להם אפשרות לפתח כושר גופני, להפגין אומץ ושמחת חיים, לאמץ אורח חיים בריא, ולקחת חלק בקהילה תומכת ומשלבת.

כאשר החברה מערימה קשיים על אנשים עם מוגבלויות, כולנו מאבדים הזדמנות – אנשים עם מוגבלויות מאבדים את היכולת לחוות הצלחה, ואנו כחברה מאבדים את ההזדמנות להיות חברה מכילה ומשלבת. באמצעות תכניות ואירועי הספורט של ספיישל אולימפיקס מצליחים הספורטאים שלנו להתגבר על מחסומים וקשיים עמם הם מתמודדים מדי יום, ובכך גם מגלים שהם מסוגלים אפילו ליותר.

הארגון מחנך אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית לשאוף למיצוי הכישורים שניתנו להם כספורטאים, ומספק חוויות חינוכיות עבור המאמנים, המתנדבים והמורים על מנת לשפר את .הידע והיכולות המקצועיות שלהם.

רקע

אחד מתוך כל 200 תינוקות בישראל נולד עם מוגבלות שכלית התפתחותית. כיום, חיים בישראל חיים כ-40,000 בני אדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית אשר חווים קשיי הסתגלות רבים, ולפעמים גם ניכור חברתי לאור האתגרים הרבים העומדים בפניהם. עמותת ספיישל אולימפיקס מאמינה שלכל אדם יש זכות להגשמה עצמית – ושגם אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית יכולים לחיות חיים מלאים, להגיע להישגים, ליהנות מפעילויות משותפות, לנהל אורך חיים בריא, ולקחת חלק בחוויות מעצימות אשר מעניקות תחושה של שותפות ומימוש עצמי.

הארגון העולמי

ארגון ספיישל אולימפיקס מאמין שלכל אדם, ללא כל קשר ליכולתו או מגבלותיו, מגיעה ההזדמנות להשתלב, להצטיין ולהצליח. אנחנו עוזרים לספורטאים שלנו להיות בריאים יותר ומאושרים יותר בעזרת האהבה שלנו לספורט, והאמונה שבכל בן אדם טמון פוטנציאל אדיר המבקש להתממש. ביחד עם הספורטאים, בני משפחותיהם, המתנדבים, ומאות אלפי פעילים, אנו מוכיחים לעולם שאין דבר העומד בפני הרצון, ושכל אחד יכול להיות אלוף.

אודות הארגון בישראל

ספיישל אולימפיקס ישראל שואפת להיות ארגון רב השפעה עבור אנשים עם צרכים מיוחדים בישראל. הרישיון שקיבלנו להפעלת הסניף הישראלי יסייע לקדם את חזון הארגון העולמי עבור הקהילה הישראלית. בתחרויות ספיישל אולימיקס המקומיות יחולקו מדליות של הארגון, נזמין ספורטאים ומשתתפים מדינות נקדם את ,Unified מהעולם, נעודד משחקים של דו-קיום בתכניות מסרי המותג העולמי.באמצעות תכניות הספורט שלנו אנו ניצור חברה יותר משלבת – ובתחרויות העולמיות נראה את כוחה של מדינת ישראל ואת היכולות של הספורטאים שלנו. התוכניות הייחודיות שלנו לקידום בריאות בקהילה יאפשרו לנו להנגיש את מגוון שירותי בריאות לאנשים עם מוגבלויות התפתחויות וליצור שותופיות מגוונות עם בתי חולים ומוסדות אקדמיים. יחד עם זאת ניצור שיתופי פעולה עם ארגונים וחברות במשק הישראלי וביחד איתם נבנה תשתית אשר תאפשר לספורטאים שלנו להתחרות באולימפיאדה העולמית.

כוחו של הספורט

באמצעות התכניות והפעילויות, זוכים הספורטאים שלנו לגלות בתוכם עוצמות ויכולות שעד כה תרם הכירו, ובכך חווים אושר גדול ותחושה של העצמה וביטחון עצמי. בתחרויות של ספיישל אולימפיקס הספורטאים שלנו הופכים להיות מקור השראה לקהילה בה הם חיים, ובכך גם מוכיחים לכולנו שאין אתגר העומד בפני הרצון, ופותחים את ליבנו להכיר באחר ובשונה. בזכות התכניות, האירועים, והתחרויות, הפך ארגון ספיישל אולימפיקס לקול מוביל בהעלאת המודעות ליכולותיהם של בעלי מוגבלויות, ולמקום מרכזי בהגשמתם ולהצלחתם.

 מסר משי פירון יושב ראש הארגון

(שר החינוך 2013/14)

אנשים עם מוגבלות הם ביטוי עמוק לרוח האדם. אנשים עם מוגבלות מוכיחים תמיד את כוחה של הרוח, את מוגבלות הכוח.  דווקא מהמקום שבו אנו מתקשים צומחת רוח גדולה, אמונה, יכולת עמוקה לדלג מעל מכשולים ומעל קשיים גבוהים בהרבה מהמקובל בחברת ה'רגילים'.  האם אנו מודעים לכוח הגדול שיש באנשים עם צרכים מיוחדים? האם אנו מודעים לצורך שלנו בהם? האם אנו מודעים ליכולות שלהם להפוך למורי הוראה, מנחים, מכווני דרך, ביכולת להתמודד עם קושי?  דומה שלפחות אצל חלק מהאנשים עם צרכים מיוחדים ההתמודדות התרבותית עם תפיסות עולם והנחות יסוד קשה שבעתיים מההתמודדות עם הלקות. הלקות הופכת לחלק מהקיום האנושי. יש אפילו מי שמתאהבים בלקות של עצמם, לא מוכנים לוותר עליה, מנהלים איתה קשרים אינטימיים, בטוחים שהיא והם אחד. אלא שהחברה, הסביבה, הגישה, הנגישות, המבטים המלווים ברחוב, התחושה שהם לא בדיוק מסוגלים, ואפילו ראוי לנו שנמנע מהם, שאנחנו מצילים אותם מעצמם, ובעצם, יחסינו מציל אותם מאסונות – כל אלה הם גישות פטרוניות המעצימות את הקושי של אנשים עם צרכים מיוחדים להשתלב במרחב. במאה ה- 21 ,עם התגברות הפתרונות הטכנולוגיים, הפכה הנכות התרבותית לקשה יותר מהנכות המנטלית או הפיזית. הקשיים כוללים גם את בני המשפחות: חוסר נגישות למידע, המשפיע גם על מיצוי הזכויות; מחסור בפתרונות על הרצף הגילאים; ובעיקר הדאגה הבלתי פוסקת במי שיטפל בילדים אחרי לכתם. ספיישל אולימפיקס היא עמותה עולמית הרואה בספורט אמצעי ראוי להתמודדות עם מכלול הסוגיות העומדות על הפרק. – ספורט מהווה ביטוי למצוינות. כל אדם זכאי לקבל את מלא ההזדמנויות לפתח את כישוריו. אנשים עם מוגבלויות זכאים לחוויות של מצוינות כמו כל אדם אחר. יש בהן כדי לרומם את הגוף ואת הרוח. – ספורט הוא אירוע מחבר, מסיר מחיצות, המאפשר לאנשים להתחבר בתשתיות המחברות של החיים. ספורט הוא מקום בו נפגשים אנשים החולקים אמונות, דתות והשקפות שונות תוך שהם מצליחים לראות את רוח האדם. – ספורט הוא כלי הוליסטי המכיל בתוכו כישורים, אמוציות, נחישות, רוח, ועוד. בהתייחס לעמותת ספיישל אולימפיקס ישראל, ראוי לשים לב לכמה דברים: 1. מציאות החיים בישראל אינה מקילה עם אנשים עם מוגבלות ועם משפחותיהם. 2. התרבות הישראלית מתאפיינת בשסעים רבים. גם אנשים עם צרכים מיוחדים סובלים מפגיעה גדולה כתוצאה מגישת החסד הגוברת על תפיסת הצדק. 3.הצרכים המשלימים של אנשים עם צרכים מיוחדים עולים וגדלים על השירותים שהמדינה מספקת. בעיקר סביב מיצוי הזכויות. משכך חזון העמותה הישראלית צריך להיות ספיישל אולימפיקס ישראל תתרום לפיתוח המצוינות הספורטיבית של אנשים עם צרכים מיוחדים על הרצף הקוגנטיבי, כדי להגדיל את שילובם בקהילה ואת ההכרה ביכולתם. הארגון יהווה בית חם לבני כל הקהילות, הגוונים והזרמים בישראל. פעילותו תדגים 'יחד' ישראלי עתידי. ספיישל אולימפיקס ישראל תעשה כל שביכולתה להפוך לקהילה המסייעת גם להורים ולבני המשפחות ויחד איתם גם תשפיע על מעגלים נרחבים יותר בחברה הישראלית.

חברי הצוות

שי פירון

שי פירון

יו"ר הארגון

פסקל ברקוביץ

פסקל ברקוביץ

חברת וועד

אריק זאבי

אריק זאבי

חבר וועד

ד

ד"ר ניסים לוי

נשיא כבוד

אפרת דובדבני

אפרת דובדבני

חברת וועד

אלעד סבן

אלעד סבן

ספורטאי וחבר וועד

כנרת צדף

כנרת צדף

חברת וועד

דוד בן דוד

דוד בן דוד

חבר וועד

רובי ארבל

רובי ארבל

חבר וועד

דוד גרנות

דוד גרנות

חבר וועד

שרון לוי-בלנגה

שרון לוי-בלנגה

מנכ"לית

מיכל עירון

מיכל עירון

סמנכ"לית

גון צורי

גון צורי

מנהל ספורט

השותפים שלנו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות